Edukacja w Akademii Dobrego Farmaceuty
Aktualności


Edukacja w Akademii Dobrego Farmaceuty


Farmacja, podobnie jak medycyna, rozwija się w bardzo szybkim tempie. Zmieniają się także wymagania prawne i realia ekonomiczne, w których pracują farmaceuci. Warto zatem sięgać po narzędzia, które umożliwiają ciągłe aktualizowanie zdobytej wiedzy i realizację obowiązku dokształcania się farmaceutów. Taką możliwość daje portal www.dobryfarmaceuta.pl.
 
Naturalną konsekwencją postępu jest stopniowa dezaktualizacja wiedzy zdobytej podczas studiów i stażu. Aby farmaceuta był w stanie zapewnić pacjentowi najlepszą opiekę powinien znać aktualne zalecenia i charakterystyki leków. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przepisy regulujące pracę aptek dość często się zmieniają, a ich nieznajomość może mieć poważne konsekwencje.
 
Dlatego jednym z warunków zachowania uprawnień do pracy w aptece jest przepracowanie w zawodzie co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatnich 6 lat. Osoby, które nie spełnią tego warunku, muszą przejść szkolenie uzupełniające. Od wielu lat obowiązuje jeszcze jeden wymóg – obowiązek ciągłego szkolenia farmaceutów aktywnych zawodowo. Punkty wymagane do rozliczenia pięcioletniego okresu kształcenia można zdobywać na wiele sposobów, np. poprzez uczestnictwo w konferencjach czy przygotowywanie publikacji naukowych. Rosnącą popularnością cieszą się szkolenia internetowe pozwalające na zdobywanie punktów edukacyjnych w dowolnym miejscu i czasie.
 
Wśród wielu ofert szkoleniowych dostępnych w Internecie można znaleźć szczególnie wartościowe, przygotowywane przez specjalistów posiadających duże doświadczenie zawodowe i gruntowną wiedzę o najnowszych osiągnięciach farmacji. Takie szkolenia oferuje Akademia Dobrego Farmaceuty, portal dostępny pod adresem www.dobryfarmaceuta.pl.
 
Szkolenia dotyczą wielu zagadnień z dziedziny szeroko pojętej farmacji, m.in. prawa, udzielania pierwszej pomocy w aptece, a także komunikacji z pacjentem. Z zasobów Akademii Dobrego Farmaceuty mogą korzystać zarówno farmaceuci z aptek otwartych, jak i szpitalnych.
Na pracowników aptek otwartych czekają szkolenia z takich zagadnień, jak:
  • farmaceuta i jego wpływ na to, czy pacjent stosuje się do zaleceń terapii,
  • jak rozmawiać z pacjentem wyedukowanym prze reklamy,
  • błędy dotyczące wypisywania i realizacji recept.
Farmaceutom pracującym w aptekach szpitalnych dedykowane są szkolenia obejmujące m.in.:
  • zmiany w umowach w sprawie zamówień publicznych,
  • zasady udzielania zamówień publicznych,
  • źródła prawa krajowego a prawo Unii Europejskiej
Lista szkoleń jest ciągle rozbudowywana, a ich tematyka dostosowywana do aktualnych potrzeb farmaceutów.
 
Żeby skorzystać z bogatej i stale aktualizowanej oferty Akademii Dobrego Farmaceuty, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny. Kursy zostały zaprojektowane i zrealizowane tak, żeby ułatwić przyswajanie wiedzy. Filmy szkoleniowe są przeznaczone dla wszystkich pracowników zarówno aptek otwartych jak i szpitalnych.
 
Po zakończeniu szkolenia i zaliczeniu testu uczestnicy otrzymują certyfikat i punkty edukacyjne. Ten sposób gromadzenia punktów edukacyjnych jest bardzo efektywny i wygodny, ponieważ szkolenie można zrealizować w dowolnym czasie. Za szkolenia na portalu przyznawane są także punkty Pfizer, które można wymienić na książki związane z tematyką farmacji i medycyny. Akademia Dobrego Farmaceuty jest otwarta na sugestie farmaceutów. Ich potrzeby będą uwzględniane przy wyborze kolejnych tematów.
 
Za portal edukacyjny Akademia Dobrego Farmaceuty Kapituła konkursu Lider Ochrony Zdrowia przyznała firmie Pfizer Polska tytuł Srebrnego Lidera Ochrony Zdrowia 2017 w kategorii Innowacyjne Pomysły.

WPOLMCP1117193/06/2017